معرفی انیمه

هایائومیازاکی کیست و آثار معروف اون چیست

هایائومیازاکی کیست؟

هایائومیازاکی کیست و آثار معروف اون چیست

تو این مقاله میخوایم به شما عزیزان بگوییم هایائومیازاکی کیست و آثار معروف اون چیست با ما همراه باشید تا این شخصیت افسانه ای را بهتر بشناسید.

دسترسی سریع

هایائومیازاکی کیست؟

هایائو میازاکی (宮崎 駿 Miyazaki Hayao؟, زاده ۵ ژانویه ۱۹۴۱) انیماتور، کارگردان، تهیه‌کننده، فیلم‌نامه‌نویس، نویسنده و مانگاکا ژاپنی و یکی از بنیانگذاران استودیو جیبلی است، میازاکی به عنوان یک داستان‌نویس چیره‌دست و سازنده فیلم‌های سینمایی پویانمایی مورد تحسین بین‌المللی قرار گرفته و از نظر رسانه‌ها، به عنوان یکی از برجسته‌ترین فیلمسازان تاریخ پویانمایی محسوب می‌شود.

میازاکی در بونکیو-کو، توکیو متولد شد و از همان کودکی به مانگا و انیمیشن علاقه نشان داد و در سال ۱۹۶۳ به استودیو توئی انیمیشن پیوست. در سال‌های ابتدایی حضور در توئی انیمیشن، به عنوان طراح میانی مشغول به کار بود و بعداً با کارگردان ایسائو تاکاهاتا همکاری کرد

هایائومیازاکی کیست؟ و آثار معروف اون چیست؟

برترین آثار هایائومیازاکی

میازاکی در سال ۱۹۸۵ یکی از بنیانگذاران استودیو جیبلی بود و فیلم‌های زیادی را در استودیو جیبلی کارگردانی کرد، از جمله لاپوتا قلعه‌ای در آسمان (۱۹۸۶)، همسایه من توتورو (۱۹۸۸)، سرویس تحویل کی‌کی (۱۹۸۹) و پورکو روسو (۱۹۹۲). این فیلم‌ها در ژاپن با موفقیت هنری و تجاری روبرو شدند. شاهزاده مونونوکه اولین فیلم انیمیشنی میازاکی بود که برنده جایزه آکادمی ژاپن برای بهترین فیلم سال شد و پس از اکران در سال ۱۹۹۷ برای مدت کوتاهی به پردرآمدترین گیشه ژاپن تبدیل شد. توزیع فیلم شاهزاده مونونوکه به جهان غرب، باعث افزایش محبوبیت و نفوذ استودیو جیبوری در خارج از ژاپن شد. فیلم شهر اشباح در سال ۲۰۰۱ به پردرآمدترین فیلم تاریخ ژاپن تبدیل شد،و در هفتاد و پنجمین دوره جوایز اسکار برنده جایزه اسکار بهترین فیلم پویانمایی شد و اغلب در میان بزرگترین فیلم‌های دهه ۲۰۰۰ قرار دارد. همچنین فیلم‌های بعدی میازاکی قلعه متحرک هاول (۲۰۰۴)، پونیو (۲۰۰۸) و باد برمی‌خیزد (۲۰۱۳) از موفقیت‌های هنری و تجاری برخوردار شدند. پس از اکران فیلم باد برمی‌خیزد، میازاکی از بازنشستگی خود در عرصه فیلم‌های سینمایی خبر داد ولی در سال ۲۰۱۶ به کار ساخت فیلم بلند سینمایی چطوری زندگی می‌کنی؟ بازگشت.

 فیلم شهر ارواح پردرآمدترین فیلم ژاپن بود تا اینکه در دسامبر ۲۰۲۰، توسط دیو کش: فیلم کیمتسو نو یائیبا: قطار موگن جای آن گرفته شد.

آثار هایائومیازاکی مورد چیست؟

آثار میازاکی با مضامینی مانند رابطه بشریت با طبیعت و فناوری، اشاره به سالم بودن الگوهای طبیعی و سنتی زندگی، اهمیت هنر و صنعت و دشواری حفظ صلح‌جویی در جهانی خشن جریان دارد. قهرمانان فیلم‌های او اغلب دختران قوی یا زنان جوان هستند. آثار میازاکی بسیار مورد ستایش و جوایز قرار گرفته است. در نوامبر ۲۰۱۲ بخاطر مشارکت‌های برجسته فرهنگی، عنوان افتخار فرهنگ ژاپن را دریافت کرد و در نوامبر ۲۰۱۴، برای تأثیر در انیمیشن و سینما، جایزه اسکار افتخاری را دریافت نمود. از میازاکی به عنوان منبع الهام بسیاری از انیماتورها، کارگردانان و نویسندگان نام برده شده‌است.

هایائومیازاکی کیست؟ و آثار معروف اون چیست؟

نقل قولی از استاد میازاکی

خود میازاکی درباره شخصیت‌های زن داستانش چنین می‌گوید: “خیلی از فیلم‌های من شخصیت‌های محوری مؤنث قویی دارند؛ دخترانی مستقل و شجاعی که برای جنگیدن در راه باورهایشان تردید نمی‌کنند. آن‌ها به دوست و حامی نیاز دارند اما هرگز به یک نجات‌دهنده نیاز ندارند. هر زنی به‌اندازه هر مردی قابلیت قهرمان بودن را دارد “.

استودیو جیبلی

استودیو جیبلی معمولا انیمه های سینمایی پرطرفداری رو ساختن ولی خب انیمه های سینمایی دیگه ای هستن که فروش بالایی داشتند مانند انیمه سینمایی اسم تو. در سال ۱۹۸۵ دو دوست و همکار قدیمی- هایائو میازاکی و ایسائو تاکاهاتا- کمپانی‌ای را تاسیس کردند که تصور ما را از انیمیشن برای همیشه تغییر داد. در سه دهه بعد، استودیو جیبلی برخی از موفق‌ترین و پرفروش‌ترین فیلم‌های کشور ژاپن را بر روی پرده برد.

جوایز هایائو میازاکی

هایائومیازاکی کیست؟ و آثار معروف اون چیست؟

تاکنون هایائو میازاکی برای 177 جایزه نامزد شده و از میان آنها 120 جایزه را دریافت کرده است. وی همچنین برنده 2 اسکار است. جایزه بهترین فیلم در جشنواره فیلم سان‌فرانسیسکو (San Francisco International Film Festival) و جایزه‌ جشنواره Ofuji Noburo را برای فیلم Castle of Cagliostro محصول سال 1979، از آن خود کرد و در سال 2002 جایزه بهترین فیلم انیمیشن جشنواره مینیچی (Mainichi Film Concours) و جایزه بهترین فیلم جشنواره Blue Ribbon Awards و جایزه اسکار بهترین فیلم انیمیشن و بسیاری جوایز بین‌المللی دیگر را به خاطر فیلم شهر اشباح (Spirited Away) دریافت کرد. از میان تمام فیلمهای هایائو میازاکی فیلم شهر اشباح (Spirited Away) و باد برمی‌خیزد (The Wind Rises) بیشترین جوایز را به خود اختصاص داده‌اند.

در سال 2004، او جایزه یک‌ عمر دستاورد هنری را در جشنواره جهانی فیلم انیمیشن Animafest Zagreb دریافت کرد و در سال 2005 جایزه شیر طلایی افتخاری را از فستیوال فیلم ونیز گرفت. نام میازاکی در سال 2014 به تالار مشاهیر علمی تخیلی (The Science Fiction Hall of Fame) وارد شد و در سال 2015 با یک جایزه اسکار افتخاری در هشتاد و هفتمین دوره از مراسم آکادمی اسکار از او تقدیر شد.

هایائومیازاکی کیست؟ و آثار معروف اون چیست؟

شهر اشباح

هایائومیازاکی کیست؟ و آثار معروف اون چیست؟

می‌توان «شهر اشباح» را معروف‌ترین کار میازاکی دانست چراکه این انیمیشن اولین و آخرین ساخته اوست که برنده جایزه اسکار شده است. این‌یکی از فیلم‌های میازاکی است که در رده داستان‌های افسانه‌ای کلاسیک جای‌ می‌گیرد. «شهر اشباح» عناصر اصلی «آلیس در سرزمین عجایب» را می‌گیرد و به زیبایی آن را تغییر داده و به چیزی کاملاً منحصربه‌فرد و درعین‌حال مغشوشش جهش می‌دهد و با چنان درستی به تجسم سفر لا‌قیدانه لوئیس کرول (استاد ریاضیات کالج کرایست‌چرچ دانشگاه آکسفورد، کشیش، عکاس و نویسندهٔ انگلیسی بود «آلیس در سرزمین عجایب» 1865 و «آن‌سوی آینه» 1872 از مهم‌ترین آثار او هستند) می‌پردازد که خیلی از اقتباس‌های سر راست و شست و رفته در آن شکست‌خورده‌اند. داستان این انیمیشن زیبا، ماجرای دختربچه‌ای است که با عبور از یک درگاه، وارد دنیای خدایان، جادوگران و هیولاها می‌شود و به‌نوعی در بطن ماجراهایی که در این دنیا رخ می‌دهد، قرار می‌گیرد. این دختر تلاش می‌کند تا خانواده‌اش را که تغییر شکل داده‌اند، نجات دهد و به دنیای خود بازگردد.

کارگردانهایائو میازاکی
تهیه‌کنندهتوشیو سوزوکی
نویسندههایائو میازاکی

همسایه من توتورو

هایائومیازاکی کیست؟ و آثار معروف اون چیست؟

این احتمالاً نمادین‌ترین کار میازاکی تا به امروز است و این تا حدی به دلیل خود شخصیت “توتورو ” است؛ یک موجود غول‌پیکر خرگوش / گربه مانندِ جادویی که تبدیل به نماد “استودیو جیبلی ” شده و بر روی آرام استودیو و تمام تبلیغات تجاری آن ظاهر می‌شود؛ اما به همچنین این فیلمی است که میازاکی را به نسخه ترنس مالیکی دنیای انیمیشن تبدیل کرد. داستان این فیلم درباره خانواده‌ای است که برای زندگی به حومه شهر می‌آیند و دو دختر خانواده با توتورو، روح جنگل و دوستان او آشنا می‌شوند و ماجراهای زیادی را از سر می‌گذرانند. به نظر من این اثر شادترین و دل‌نشین‌ترین اثر میازاکی است، چراکه در آن نه از آلوده شدن طبیعت خبری هست، نه از انسان‌های حریص و زیاده‌خواه. داستان رابطه‌ای شاد و سالم میان انسان و طبیعت را بیان می‌کند، رابطه‌ای که کودکان نقشی مهم در شکل‌گیری‌اش دارند.

کارگردانهایائو میازاکی
تهیه‌کنندهتورو هارا
نویسندههایائو میازاکی

سرویس تحویل کی‌کی

هایائومیازاکی کیست؟ و آثار معروف اون چیست؟

سرویس تحویل کی‌کی (به ژاپنی: 魔女の宅急便 Majo no Takkyūbin) یک فیلم انیمهای ژاپنی در سبک خیال‌پردازی محصول سال ۱۹۸۹ به تهیه‌کنندگی، نویسندگی و کارگردانی هایائو میازاکی است. این فیلم بر اساس رمانی به همین نام توسط ائیکو کادونو یک نویسندهٔ ادبیات کودکان نوشته شده‌است. سرویس تحویل کی‌کی در ۲۹ ژوئیه سال ۱۹۸۹ منتشر شد و موفق به کسب جایزهٔ بزرگ مجله «انیمیج» شد. داستان فیلم دربارهٔ دختر جادوگر جوانی به نام کی‌کی است که به دلایلی مجبور می‌شود مستقل زندگی کند. در این راه او خود را در زندگی سخت اجتماعی می‌بیند، که برای زندگی در این شرایط او از قدرت خود استفاده می‌کند و شروع به کار می‌کند، کاری که ماجراهای زیادی را برای او پیش می‌آورد. کار او پیک هوایی است… به گفتهٔ میازاکی، این فیلم در خلیج بین استقلال و وابستگی دختران ژاپنی می‌باشد.

کارگردانهایائو میازاکی
تهیه‌کنندههایائو میازاکی
نویسندههایائو میازاکی

زمزمه قلب

هایائومیازاکی کیست؟ و آثار معروف اون چیست؟

هایائومیازاکی کیست؟ و آثار معروف اون چیست؟

داستان این انیمه دربارهٔ دختری به نام شیزوکو است. او عاشق مطالعه کردن است اما روزی متوجه شباهت عجیبی می‌گردد. تمام کتاب‌هایی که برای مطالعه از کتابخانه گرفته‌است، قبلاً توسط شخصی به نام سی‌جی آماساوا خوانده شده‌است. در نتیجه شیزوکو تصمیم می‌گیرد به دنبال این اسم برود و بعد از اتفاقاتی که می‌افتد او با پدربزرگ آماساوا آشنا می‌گردد و این آشنایی سبب می‌شود شیزوکو هدف واقعی‌اش را از زندگی بشناسد. کشفی که زندگی او را به‌طور کامل تغییر خواهد داد…

کارگردانیوشیفومی کوندو
تهیه‌کنندهتوشیو سوزوکی
فیلمنامه‌نویسهایائو میازاکی

پورکو روسو

هایائومیازاکی کیست؟ و آثار معروف اون چیست؟

این فیلم داستان ‌یک خلبان و جنگنده ایتالیایی را در اوایل دهه 1900 بیان می‌کند که سری شبیه به خوک دارد به‌عنوان شکارچی جایزه‌بگیر زندگی می‌کند و دختر جوانی که مهندس ساخت هواپیما است… در حالی که این‌یکی از عجیب‌ترین فیلم‌های میازاکی است، به همچنین منعکس‌کننده علاقه او به پرواز و هواپیما است.

کارگردانهایائو میازاکی
تهیه‌کنندهتوشیو سوزوکی
نویسندههایائو میازاکی

شاهزاده مونونوکه

هایائومیازاکی کیست؟ و آثار معروف اون چیست؟

شاهزاده مونونوکه (به ژاپنی: もののけ姫 Mononoke-hime) انیمهای ژاپنی در سبک حماسی خیال‌پردازی، به نویسندگی و کارگردانی هایائو میازاکی و تولید سال ۱۹۹۷ ژاپن است. از صداپیشگان این فیلم می‌توان به یوجی ماتسودا، یوریکو ایشیدا، یوکو تاناکا، کائورو کوبایاشی و ماساهیکو نیشیمورا اشاره کرد. شاهزاده مونونوکه در اواخر دوره موروماچی ژاپن همراه با عناصر خیال‌پردازی روایت می‌شود. داستان فیلم، دربارهٔ دلاوری جوان به نام آشیتاکا است که درگیر نبردی میان ایزدان جنگل و انسان‌هایی می‌شود که خواهان استفاده از قدرت‌ها و منابع آن‌ها هستند.

این فیلم از محصولات استودیو جیبلی و از آثار فیلمساز بزرگ انیمه هایائو میازاکی می‌باشد و جوایز بسیاری را در فستیوال‌های متعددی ربود. شاهزاده مونونوکه در ۱۲ ژوئیه ۱۹۹۷ در ژاپن و ۲۹ اکتبر ۱۹۹۹ منتشر شد. این فیلم بسیار مورد تقدیر منتقدین قرار گرفت و یک موفقیت تجاری بود و توانست عنوان پرفروش‌ترین فیلم سال ۱۹۹۷ در کشور ژاپن را به خود اختصاص دهد. همچنین هایائو میازاکی نامزد دریافت جایزهٔ آنی برای این اثر خود شد.

این فیلم در سایت imdb در لیست ۲۵۰ فیلم برتر با رتبه ۶۹ قرار دارد.


در اواخر دوره‌ی موروماچی ژاپن، یک روستای امیشی مورد حمله‌ی گرازی اهریمنی قرار گرفت. آخرین شاهزاده امیشی، آشیتاکا در حین مبارزه با این ایزد شیطانی برای نجات روستایش، در اثر تماس با او، مبتلا به نفرین مرگباری می‌شود. نفرینی که به او توانایی مبارزه به شکلی فراطبیعی می‌داد، اما در نهایت او را به کام مرگ می‌کشید. آشیتاکا به منظور یافتن پادزهر مجبور شد، روستایش را برای همیشه ترک کند و به سمت سرزمین‌های شرقی سفر کند که ساکنان آن را ایزدانی به شکل حیوانات تشکیل می‌دادند. در اینجا بود که او خود را درگیر جنگی میان ایزدان جنگل و روستایی به رهبری بانو ابوشی (Eboshi) یافت.

در تمامی فهرست‌های برترین ‌آثار میازاکی، این فیلم و «شهر ارواح» در بین جایگاه اول و دوم جابه‌جا می‌شوند. «شاهزاده مونونوکه» پرفروش‌ترین انیمیشن میازاکی و در زمان خود، پرفروش‌ترین فیلم ژاپن بوده است. تم اصلی داستان شاید جدال صنعت و طبیعت باشد؛ نیاز انسان‌ها به صنعت برای بقا و آسیبی که به‌واسطه صنعت به طبیعت وارد می‌کنند. این فیلم به همچنین جزو معدود فیلم‌های میازاکی است که شخصیت اول داستانش نه یک دختر بلکه یک شاهزاده مذکر است. این‌یکی از فیلم‌های نسبتاً تاریک میازاکی است که افسانه‌های سنتی ژاپنی در آن ظاهر می‌شوند.

کارگردانهایائو میازاکی
تهیه‌کنندهتوشیو سوزوکی
نویسندههایائو میازاکی

هایائومیازاکی کیست؟ و آثار معروف اون چیست؟

قلعه متحرک هاول

هایائومیازاکی کیست؟ و آثار معروف اون چیست؟

میازاکی در این اثر، برخلاف اغلب کارهایش به اقتباس رو آورده و فیلم‌نامه‌اش را بر اساس داستانی از دیانا وین جونز نوشته است. (لوپین 3 نیز اقتباس است.) در قلعه متحرک هاول، تفاوت دیگری نیز به چشم می‌خورد. عموماً در داستان‌های میازاکی، شخصیت اصلی یا نوجوان است یا کودکی است در آستانه نوجوانی اما در «هاول»، قهرمان داستان دختر جوانی است که در اثر نفرین به یک پیرزن تبدیل می‌شود و به‌ناچار برای رهایی از این طلسم، درصدد جستجوی جادوگری برمی‌آید که در خانه‌ای متحرک زندگی می‌کند.

موضوع فیلم دربارهٔ اثرات مخرب جنگ و تأثیر ویرانگر آن بر روی عواطف و احساسات مردم است. در داستان جنگ بزرگی اتفاق می‌افتد، و پادشاه از تمامی جادوگران می‌خواهد تا در این جنگ او را همراهی کنند. اما جادوگری به نام هاول از این امر امتناع می‌کند و به مبارزه با بمب‌افکن‌های جنگی برمی‌آید. در این میان دختری که او را دوست دارد سعی در باطل‌کردن طلسم هاول دارد که همان قلب هاول است و … .

این فیلم تحت تأثیر مخالفت میازاکی با حملهٔ آمریکا به عراق در سال ۲۰۰۳ حاوی مضامین قوی ضد جنگ است. میازاکی اظهار داشت در مورد جنگ عراق «خشم زیادی داشت» که باعث شد او این فیلم را بسازد و احساس می‌کرد در آمریکا دریافت ضعیفی خواهد داشت. همچنین موضوع پیری را مورد بررسی قرار می.دهد و سن را به گونه‌ای مثبت به تصویر می‌کشد که به قهرمان اصلی آزادی می‌بخشد. این فیلم، پیام‌هایی در مورد ارزش دلسوزی دارد.

کارگردانهایائو میازاکی
تهیه‌کنندهتوشیو سوزوکی
نویسندههایائو میازاکی

پونیو روی صخره کنار دریا

هایائومیازاکی کیست؟ و آثار معروف اون چیست؟

داستان فیلم درباره یک ماهی طلاهی به نام پونیو است که با خواهرهای خود در آکواریوم پدرش، فوجیموتو که یک جادوگر است واقع در قلعه‌ای زیر دریا زندگی می‌کند. پونیو آرزو دارد چیزهای بیشتری در این دنیا را مشاهده کند، پس تصمیم می‌گیرد از خانه خود فرار کند و به جای دیگری برود. او توسط یک عروس دریایی از خانه خود خارج شده و به دور دست‌ها می‌رود. پونیو در کنار ساحل توسط پسری به نام سوسکه نجات پیدا می‌کند و او را به خانه خود می‌برد

پونیو به‌طورکلی بدون استفاده از گرافیک کامپیوتری ساخته‌شده و به‌صورت سنتی یک انیمیشن با دست کشیده شده است. این هشتمین فیلم میازاکی برای “استودیو جیبلی” و به‌طورکلی دهمین فیلمی است که توسط او کارگردانی شده است.

کارگردانهایائو میازاکی
تهیه‌کنندهتوشیو سوزوکی
کوجی هوشینو
نویسندههایائو میازاکی

باد برمی‌خیزد

هایائومیازاکی کیست؟ و آثار معروف اون چیست؟

این فیلم بر مبنای زندگی جیرو هوریکوشی طراح هواپیماهای جنگنده زیرو در جنگ جهانی دوم – که در حمله به پرل هاربر استفاده شد – ساخته شده و بر دورانی متمرکز است که ژاپن با رکورد اقتصادی، شیوع بیماری‌های مسری و بلایای طبیعی دست و پنجه نرم می‌کرد…

کارگردانهایائو میازاکی
تهیه‌کنندهتوشیو سوزوکی
نویسندههایائو میازاکی

فهرست کامل آثار میازاکی

هایائومیازاکی کیست؟ و آثار معروف اون چیست؟
سالعنوانفعالیت
کارگرداننویسندهتهیه‌کننده
۱۹۷۹قلعه کاگلیوستروبلهبله 
۱۹۸۴نائوشیکا از دره بادبلهبله 
۱۹۸۶لاپوتا قلعه‌ای در آسمانبلهبله 
۱۹۸۸همسایه من توتوروبلهبله 
۱۹۸۹سرویس تحویل کی‌کیبلهبلهبله
۱۹۹۲پورکو روسوبلهبله 
۱۹۹۵زمزمه قلب بله 
۱۹۹۷شاهزاده مونونوکهبلهبله 
۲۰۰۱شهر اشباحبلهبله 
۲۰۰۴قلعه متحرک هاولبلهبله 
۲۰۰۸پونیو روی صخره کنار دریابلهبله 
۲۰۱۰آریتی بله 
۲۰۱۱بر فراز تپه شقایق بله 
۲۰۱۳باد برمی‌خیزدبلهبله 
نامعلومچطوری زندگی می‌کنی؟بله

مقالات خواندنی

فکت های داغ

5/5 - (1 امتیاز)

saEEd

انیمه و بعضی از شخصیت های انیمه ای منو از دنیای تاریک زندگیم به یه دنیای روشن هدایت کردن، اونا منو از یه نقطه سیاه به رنگین کمون بردن و مهمترین و اساسی ترین درس های زندگی رو یادم دادن...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

4 + 2 =

دکمه بازگشت به بالا