مقالات

از عشق تا نفرت اوچیها اوبیتو​​​ 💔

از عشق تا نفرت اوچیها اوبیتو

اوچیها اوبیتو یا توبی شخصیت محبوب و منفور دنیای ناروتو، کسی عامل جینچیوریکی شدن ناروتو و دلیل اصلی حمله کیوبی به دهکده مخفی برگ بود، موضوع امروز ماست، کمتر کسی است که در دنیای انیمه مجذوب ماسک اوبیتو نشده باشد و به همان نسبت هم از دیوانگی های اوبیتو و تکه پرانی هایش در ” ناروتو شیپودن” لذت نبرده باشد. اما این کاراکتر زمانی جذاب تر می شود که می فهمیم زیر آن ماسک واقعا چه کسی با چهره ی سرد به ریش همه ی کاراکتر ها می خندیده. در زیر به بررسی شخصیت اوبیتو، توبی، مرد ماسک دار یا هر اسم دیگری که رویش گذاشته شده پرداخته شده است.

این مقاله دارای اسپیل از انیمه ناروتو میباشد.اگر  انیمه ناروتو شیپودن رو تا آخر ندیدین این مقاله رو نخونید.

آنچه در این مطلب میخوانید

0. اوچیها اوبیتو کیست؟

اوبیتو از دهکده کونوها و از قبیله اوچیها هستش که رهبر اصلی آکاتسوکی نیز میباشد  بعد  از مرگ مادارا با زدن ماسک خودش را مادارا معرفی کرد. در ابتدا او به عنوان یار دیدارا با نام “توبی” عضو آکاتسوکی و جایگزین ساسوری شد و خود را شخصی الکی‌خوش و پخمه نشان داد. اما بعد از اینکه دیدارا نیز در جنگ با ساسوکه کشته شد خود را رسماً مادارا اوچیها معرفی کرد و پس از مرگ پین رهبری آکاتسوکی را بر عهده گرفت. پیش از آغاز جنگ چهارم شینوبی کابوتو یاکوشی با نشان دادن جسد اصلی مادارا او را تهدید و وادار به همکاری کرد. بعدها معلوم شد که او اوبیتو دوست کاکاشی بود که با کمک مادارا نجات پیدا کرده بود. او در نهایت از هدفش ماه ابدی دست کشید و با کمک به ناروتو برای شکست کاگویا به عنوان قهرمان از دنیا رفت .

1. بزرگترین راز انیمه ناروتو، راز اوبیتو

از عشق تا نفرت اوچیها اوبیتو

شاید برای کسانی که سری ” ناروتو” و ” ناروتو شیپودن” را ندیده اند این خیال وجود داشته باشد که راز ایتاچی بزرگترین راز این سری جذاب است اما راستش راز ابیتو آنقدر مهم است که اگر وجود نداشت سری ناروتو لااقل با این جذابیت شکل نمی گرفت. ابیتو کسی است که شخصیت ناگاتو را به ” پین ” تبدیل می کند. اوست که آکاتسوکی را با هدفی دیگر شکل می دهد و مجموعه ای از ویلن ها را دور هم جمع می کند. اوبیتو کسی است که در کشتار خاندان اوچیها، با ایتاچی همکاری می کند، و مهم تر از همه این اوبیتو است که ” کوراما” یا همان ” نه دم” را در روز تولد ” ناروتو” احضار می کند؛ و اگر خوب به خاطر داشته باشید همه ی فجایع زندگی ناروتو از همین روز یعنی روز تولدش شروع می شوند، مادر و پدرش کشته می شوند، کیوبی در او مهر می شود و افراد زیادی در دهکده عزیزانشان را از دست می دهند و با کینه به ناروتوی کوچک ازهمه جا بی خبر چشم می دوزند.

 راستش من فکر می کنم اگر راز ابیتو وجود نداشت ناروتو می توانست زندگی شادی کنار میناتو و کوشینا داشته باشد اما همین امر هم باعث شد که ناروتو به فکر انجام عملی قهرمانانه بیفتد و جهان نینجاها را زیر و رو کند. در واقع اندیشه ی صلح که مهم ترین اندیشه ی این اثر است تنها توسط پسری جان گرفت که از اولین روزتولدش قربانی جنگ بین نینجاها شده بود بی آن که خودش دخالتی داشته باشد و همین امر هم باعث می شد این موضوع برای ما و مخاطب های دیگر، جای فکر داشته باشد.

بررسی قدرت های اوچیها مادرا

2. کودکی اوبیتو

از عشق تا نفرت اوچیها اوبیتو

ابیتو در کودکی شباهت زیادی به ناروتوی قهرمان دارد؛ اگر دیر به کلاس می رسد به خاطر این است که در برابر پیرمردها و پیرزن هایی که از او کمک می خواهند مقاومت نمی کند و دلیل این امر هم این است که او خودش تنها با مادربزرگش زندگی می کند.

از همان ابتدا عاشق دختری می شود که اتفاقا قلبش را به رقیب او یعنی ” کاکاشی” داده است. او با چهره ی مصمم و بانمکش عینکش را جا به جا می کند و می گوید که می خواهد در آینده هوکاگه شود، جمله ای که هدف ناروتوی قهرمان بود. در واقع این دو کاراکتر آنقدر به هم شباهت دارند که می توانستند تیم برادران قهرمان را تشکیل بدهند اما ” کیشیموتو سنسه”، خالق اثر تصمیم گرفت درس مهمی را در اثرش اعلام کند: ” شاید جامعه در ایجاد قهرمان نقشی نداشته باشد اما جامعه در ایجاد پلیدی نقش دارد، اگر ناروتو قهرمان شد به خواست خودش بود اما بخش زیادی از ویلن شدن ابیتو به خاطر نقش جامعه- در اینجا جامعه ی نینجاها- بود.”

3.عشق بیش از حد درون قلب اوبیتو

از عشق تا نفرت اوچیها اوبیتو

پررنگ ترین ویژگی در خاندان اوچیها، ” عشق” آنهاست که تا جایی پیش می رود که اگر آن عشق را از دست بدهند کارشان به جنون می کشد؛ این روند را در شکل گیری شخصیت ساسکه ، مادارا، و اوچیهاهای دیگری دیدیم اما اوبیتو زمانی که شاهد کشته شدن ” رین” توسط کاکاشی شد نه آنقدر در جنون پیش رفت که کاکاشی را بکشد و نه آنقدر خونسرد ماند که قاتلین را نکشد.

ابیتو برخلاف سایر افراد خاندان اوچیها یک نوع ” معقولیت” به دست آورد، معقولیتی که اگر توسط مادارا دچار انحراف نشده بود می توانست منجر به کاری قهرمانانه مثل ” پایان دادن به جنگ ها” از روشی که ناروتو انجام داد بشود. اما در این میان نقطه ضعف ابیتو، یعنی ضعفش در برابر درخواست کمک از طرف پیرمردها و پیرزن ها منجر به این شد که گاردش در برابر مادارای پیر را پایین بیاورد و همین امر هم باعث شد که حرف های مادارا، افکارش را دچار انحراف کند.

اوبیتو نمونه ی کامل یک فرد فداکار در عشق است؛ او عشق می ورزد در حالی که می داند معشوقه­ اش، رین، تمام حواسش متوجه کاکاشی است، از معصومیت خودش می گذرد تا بتواند دوباره رین را اگرچه در رویایی که مادارا می سازد ببیند.

اوچیها اوبیتو کیست؟ و چه قدرت هایی دارد؟

4.شارینگان ویژه اوچیها اوبیتو

از عشق تا نفرت اوچیها اوبیتو

راستش اوبیتو در میان تمام خاندان اوچیها آنقدر متفاوت است که می توان او را یک اوچیهای غیر اوچیها نامید؛ او هیچ تعصبی روی اوچیها بودن ندارد- موضوعی که باعث می شود او را یکی عاقل ترین کاراکترهای کیشیموتو بدانیم-، در جنون رفتاری متفاوت نشان می دهد، شارینگانش خیلی دیر فعال می شود و وقتی هم فعال می شود قدرتی خاص به او می بخشد.

اولین بار شارینگان او زمانی فعال می شود که دوست و رقیبش کاکاشی برای دفاع از او چشم چپش را از دست می دهد. در همین نبرد است که او چشم چپ خود را به کاکاشی هدیه می دهد و آن دیالوگ دردآورش را در حالی که نیمی از بدنش زیر آوار سنگی مانده می گوید: ” من چشمت می شم، آینده رو برات می بینم”. اما در آن لحظه واقعا چه اتفاقی افتاد و چرا چشم راست و بخش زیادی از بدنش سالم مانده بود؟

چشم راست ابیتو در همان لحظه ” کامویی” را فعال کرده بود و بخش زیادی از نیمه ی راست بدن ابیتو را به بعدی دیگر انتقال داده بود، او این کار را بدون اینکه خودش متوجه باشد و به طور ناخودآگاه انجام داده بود. در واقع او در یک روز موفق شده بود هم شارینگانش را فعال کند و هم به تکنیکی خاص دست پیدا کند. چه چیزی بیشتر از این برای تبدیل او به یک اوچیهای خاص لازم است؟

کیشیموتو به همین اکتفا نمی کند و بعدتر روی صورتش ماسک می زند؛ ماسکی که او را به گفته ی خودش تبدیل به ” هیچ کس” می کند. در واقع ابیتو از هویت خود نه فقط به عنوان یک اوچیها که به عنوان یک ” نینجا” فراری است؛ او همه چیز را در سرنوشت خود مقصر می داند و برای پایان دادن به جنگ می خواهد تمام هویت ها را دور بیندازد برای همین وقتی ناروتو از او می پرسد ” کی هستی” خیلی قاطع می گوید ” هیچ کس، نمی خوام کسی باشم.”. ابیتو با این جمله نشان می دهد که دارد زیر بار دردی له می شود و برای فرار از این درد می خواهد هویت خود را دور بیندازد و همین جمله ی اوست که ناروتو را تا حد زیادی عصبانی می کند. ناروتو معتقد است اسمش یادگار تمام کسانی است که دوستش داشته اند و یا خودش دوستشان داشته. در واقع در همین دیالوگ ساده دلیل قهرمان شدن ناروتو و ویلن شدن ابیتو نهفته است؛ ابیتو هویتش را پس می زند چون نیمه ی خالی لیوان را میبیند و ناروتو برای هویتش می جنگد چون نیمه ی پر لیوان را میبیند. یکی به کسانی فکر می کند که به او ظلم کرده اند و دیگری به کسانی فکر می کند که در عین کثیفی دنیای نینجاها دوستش داشته اند.

در جایی از ماجرا که کاکاشی از ابیتو می پرسد ” اگه زنده مونده بودی پس چرا زودتر نیومدی؟”، ابیتو جواب می دهد ” به خاطر اینکه تو گذاشتی رین بمیره” و بهد به کاکاشی می گوید ” به واقعیت بچسب و بمیر”؛ در واقع ابیتو کسی است که از سرنوشت و رنج خود یا بهتر بگویم از ” واقعیت” فرار می کند و ناروتو کسی است که می خواهد با سرنوشت و درد خود رو به رو شود.

5. دلقک یا جوکر؟

از عشق تا نفرت اوچیها اوبیتو

ابیتو را تا بیش از نیمی از انیمه با اسم ” توبی” می شناسیم، و بعد هم که خودش را ” مادارا” خطاب می کند. در واقع رازگونه ترین کاراکتر در این انیمه نه ایتاچی است و نه مادارای واقعی، بلکه این ابیتو است که وقتی توبی است مثل یک دلقک رفتار می کند و حتی تکنیک کامویی را با شوخ طبعی خاصی اجرا می کند که ” یاماتو” و ” کاکاشی” اعتراف می کنند که این عضو از ” آکاتسوکی” آن ها را به سخره گرفته است.

وقتی در نقش مادارا فرو می رود مثل ” جوکر” در سری فیلم های هالیوودی و کمیک های آمریکایی عمل می کند و می خواهد نظم دنیا را به هم بزند و نهایتا وقتی از همه ی نقاب ها خلاص می شود خودش را ” هیچ کس” معرفی می کند. این کاراکتر آنقدر پیچیده است که به راحتی نمی توان درکش کرد اما ماجرا ساده تر از این حرف هاست؛ او آنقدر زجر کشیده و توسط مادارا مغزش شست و شو داده شده که فراموش کرده واقعیت را چگونه بپذیرد.

اوچیها اوبیتو کیست؟

6.مرگ به عنوان قهرمان

از عشق تا نفرت اوچیها اوبیتو

ابیتو تقریبا سه بار در انیمه می میرد؛ یک بار برای نجات رین و کاکاشی، یک باربعد از اینکه در ذهنش با ناروتو رو به رو می شود و از ویلن به قهرمان تبدیل می شود برای نجات ناروتو، و یک بار دیگر بعد از اینکه توسط ناروتو احیا می شود و خودش را سپر ناروتو می کند و آخرین ذرات چاکرایش را برای نجات کاکاشی استفاده می کند و با کامویی اش او را منتقل می کند. هر سه بار او به عنوان قهرمان می میرد.

دفعه ی سوم که می میرد آنقدر مرگ قهرمانانه ای دارد که ناروتو را به حدی به خشم می آورد که در یک حرکت دست ” کاگویا” را قطع می کند.

” ماه خونین” به قدرتی فراتر از حد تصور نیاز دارد، در واقع مادارا تنها شینوبی ای است که قادر است این پروژه را به انجام برساند. او می خواهد با ماه، به تمام جهان حکمرانی کند و برای لحظاتی این کار را هم می کند؛ لحظاتی که همه ی ما با این وحشت مواجه می شویم که دیگر همه چیز تمام شده و دنیا در اختیار گنجوتسوی مادارا و ماهی به رنگ خون است.

جمع بندی

یکی از چیزهایی که انیمه ناروتو رو به یک شاهکار تمام عیار تبدیل کرده شخصیت پردازی های کارکترهای داستانه، به قدری شخصیت پردازی ها عمیقه که همه ی ما ته دلمون بهشون حق میدیم بخاطر همه کارهایی که انجام دادن ..

نظر شما چیه ؟ تو کامنتا بهمون بگید.

4.6/5 - (9 امتیاز)

saEEd

انیمه و بعضی از شخصیت های انیمه ای منو از دنیای تاریک زندگیم به یه دنیای روشن هدایت کردن، اونا منو از یه نقطه سیاه به رنگین کمون بردن و مهمترین و اساسی ترین درس های زندگی رو یادم دادن...

‫3 دیدگاه ها

 1. درود
  مقاله خوبی بود
  فقط حیف که زندگی نکرد
  به عنوان مادارا زندگی کرد ، دلقک زندگی کرد ، قاتل زندگی کرد، ناگاتورو منحرف کرد ، رینگانو دزدید ، ده دم رو احیا کرد و …….
  ولی هیچ به عنوان اوبیتو زندگی نکرد
  افسوس که بوروتو همچین کاراکترایی مثل اوبیتو و ایتاچی و دیگر نینجاهای افسانه ای نداره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا